Ciężar kuli

kula bowlingowa 1

Jak właściwie dobrać rozmiar kuli?

Nie ważne czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z bowlingiem, czy też grasz już od jakiegoś czasu. Każdy profesjonalista powie Ci to samo. Wybór kuli do gry w kręgle to bardzo istotna sprawa. Właściwie dobrana kula pomoże Ci w osiągnięciu lepszych wyników, a przecież każdy chce wygrywać. Nie ważne amator czy zawodowiec. Fajnie jest poszpanować przed znajomymi czy na randce swoimi umiejętnościami.

Jak to jednak zrobić? Mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek w tej kwestii.

Rozmiar ma znaczenie.

Kule mają różną wagę. I jak już się zapewne zdążyłeś domyślić jej ciężar ma duży wpływ na Twoją skuteczność w zbijaniu pinów. Na każdej kuli znajduje się cyfra, oznaczająca jej wagę.

kula bowlingowa 2

Tu jednak należy zachować ostrożność. Podana waga dotyczy funtów, a nie kilogramów.

1 funt to około 450 gram. Zazwyczaj przyjmuje się jednak ogólny podział na kule małe, średnie i duże. Przygotowaliśmy dla Ciebie ściągawkę.

rozmiary kul

Skoro znasz już podstawy, możemy przejść do konkretów. Jak właściwie dobrać rozmiar kuli? Mamy dla Ciebie kilka sposobów na skuteczne osiągnięcie tego celu.

Waga prawdę Ci powie, Twoja waga.

Pierwsza z przedstawionych przez nas metod wskazuje na znaczenie Twojej wagi przy wybieraniu narzędzia do gry w kręgle. Zastanawiasz, jak łączą się te dwie kwestie. Niektórzy twierdzą, że Twoja kula powinna ważyć tyle, co 10% wagi Twojego ciała do maksymalnie 16 funtów (w przybliżeniu jak zapewne zdążyłeś już sobie policzyć to około 7,257 kg).  Większość zawodowych graczy używa takich właśnie kul, szesnastek, chociaż jest też spora grupa korzystająca z 15-funtowych.

Dodawanie.

Według innej metody powinieneś dodać od 450 do 900 gram do wagi kuli, którą normalnie grasz w kręgielni. Cięższa kula dobrana właściwie do rozmiaru Twojej dłoni będzie wydawała się ważyć niemal tyle samo co kula z kręgielni cięższa o 900 gram. O tym, jak dobrać kulę do rozmiaru Twojej dłoni przeczytasz w kolejnym poście z serii „Jak właściwie dobrać rozmiar kuli do kręgli?

Czytanie z ręki.

Kolejny sposób, często stosowany w sklepach ze sprzętem bowlingowym, polega na tym, że musisz wyciągnąć przed siebie ręką z otwartą dłonią skierowaną do góry.

dobieranie kuli

Ręka powinna być lekko ugięta. Osoba, stojąca naprzeciwko Ciebie (przy tej metodzie potrzebna jest pomoc drugiej osoby), kładzie Ci kulę na dłoni. Jeśli jesteś w stanie bez większego wysiłku przez dłuższy okres czasu utrzymać kulę na swojej dłoni, oznacza to, że jest ona dla Ciebie za lekka. Musisz spróbować tego samego z kulą o rozmiar większą aż znajdziesz taki rozmiar kuli, której nie będziesz w stanie utrzymać na dłoni dłużej niż przez chwilę (5-10 sekund) i sprawi Ci to wysiłek. Przy odpowiednio dobranej wadze ręka powinna lekko opaść.

Najważniejsze jest jednak byś pamiętał, aby nigdy nie decydować się na kulę zbyt ciężko tylko dlatego, że wydaje Ci się, że powinieneś. Prawdziwa, idealna waga Twojej kuli, to najcięższa kula, którą możesz wygodnie rzucać.