Zasady gry

kręgle piny

Każdy, kto choć raz grał w bowling, w zasadzie wie, na czym ta gra polega. Na końcu toru stoją ustawione kręgle, które trzeba strącić kulą. Twoim zadaniem jest zbicie jak największej liczy pinów. Takie są podstawowe reguły, które zna zapewne każdy przeciętny Kowalski. Czy to jednak wszystko? Zazwyczaj taka rozgrywka nie ogranicza się do jednego rzutu. Więc jak liczy się pozostałe punkty? Co oznacza spare, strike czy perfect game? Dziś bardziej szczegółowo omówimy zasady gry w bowling.

Zazwyczaj każda gra składa się z 10 osobnych rund. Jak już pisaliśmy wcześniej Twoim zadaniem jest strącenie jak największej liczby kręgli, a najlepiej wszystkich naraz. Każdy pin zbity w poszczególnej rundzie to właśnie 1 zdobyty przez Ciebie punkt. Ilość punktów zdobytych w każdej rundzie pojawia się w ramce z punktami na ekranie, umieszczonym najczęściej nad torem. Zwróć uwagę na ilość ramek czyli ilość rund. Każda runda składa się z dwóch rzutów. Chyba, że uda Ci się zdobyć strike.

strike

Czym jest strike? Strike to sytuacja, gdy za jednym rzutem strącisz wszystkie 10 pinów, a dokładniej w pierwszym rzucie z rundy. W ten sposób zdobywasz 10 punktów. To jednak nie wszystko. Dzięki takiemu mistrzowskiemu zagraniu piny strącone w kolejnej rundzie będą liczone podwójnie. Czyli jeśli zdobyłeś strike w 1-wszej rundzie, a w kolejnej strąciłeś 3, a następnie 6 pinów, to zdobędziesz nie jak mogłoby się zdawać 19 punktów, a 28. Dlaczego? 10 + 2 x (3+6) = 28 punktów, chociaż faktycznie zbiłeś tylko 19 kręgli. Tak właśnie działa strike, dlatego warto go trafić.

Może się jednak zdarzyć, że nie uda się zdobyć strike’a. I dopiero za drugi rzutem w tej samej rundzie zbijesz wszystkie kręgli. To jest właśnie spare, gdy uda Ci się zbić 10 pinów w jednej rundzie. Przykładowo w pierwszym rzucie udało Ci się strącić 8 pinów, a kolejnym pozostałe 2. W ten sposób udało Ci się zbić wszystkie 10 kręgli w jednej rundzie i zdobyć spare. Dzięki niemu w kolejnym rzucie Twoje piny będą liczone podwójnie. Jeśli w drugiej rundzie w 1-wszym rzucie uda Ci się zbić 3 piny, a kolejnym rzucie 6, to uzyskasz w sumie 22 punkty. (6+4) + (2 x 3 + 6) = 22 punkty

spare

Warto, żebyś wiedział, że jeśli w ostatniej rundzie uda Ci się zdobyć strike albo spare, to uzyskasz dodatkowe rzuty. W przypadku strike`a będą to dwa rzuty, zaś w przypadku spare`a 1 rzut. Tym razem jednak punkty te nie będą naliczane podwójnie. Zawsze to jednak coś. Szansa na  uzyskanie dodatkowej ilości punktów i wygrania gry.

W całej grze można zdobyć aż 300 punktów. I to jest właśnie tak zwane perfect game czyli marzenie każdego gracza. Takich właśnie wyników Ci życzymy, chociaż nie od samego początku, bo wtedy gra w kręgle stałaby się nudna. Na taki sukces lepiej najpierw zasłużyć.